The Długość życia na liczbę uderzeń piłki do padla wpływa oczywiście liczba i siła uderzenia, ale przeciętnemu graczowi rekreacyjnemu zaleca się wymianę piłki co trzy mecze. W oficjalnych rozgrywkach piłka zmienia się częściej, często podczas tego samego meczu.
Międzynarodowa Federacja Padla, FIP, jest międzynarodową organizacją macierzystą, która między innymi określa oficjalne wymagania dotyczące piłek do padla używanych w oficjalnych zawodach. Wymagania obejmują wagę piłki, zdolność odbijania się i twardość.
Testfakta zastosowała te same wymagania podczas testowania piłek do padla dziesięciu znanych marek, z których wszystkie zostały sklasyfikowane przez producentów jako szybsze.
Testy przeprowadziło niezależne laboratorium IBV, Instituto de Biomecánica de Valencia, akredytowane przez FIP do testowania piłek do padla.
Laboratorium zmierzyło wagę, wymiary, odbicie, prędkość, tarcie i twardość piłek – najpierw w nowym stanie, a następnie jak zmieniły się właściwości piłek po pewnym okresie gry. Szybkość odnosi się do szybkości, z jaką piłka znajduje się na boisku (szybkość powrotu do odbicia), a nie do szybkości samego uderzenia.
[PDF]
Krótko mówiąc, test pokazuje, że większość piłek nie spełnia wszystkich oficjalnych wymagań FIP. Ponieważ jednak odchylenia są niewielkie, a grupą docelową testu są typowi gracze rekreacyjni, nie są one brane pod uwagę w ogólnej ocenie. Jednakże odchylenia mogą być ważne dla konkurencyjnego gracza i dlatego są zgłaszane osobno (patrz artykuł poboczny).
Test pokazuje duże różnice pomiędzy piłkami, mimo że producenci deklarują podobne charakterystyki pod względem odbicia, szybkości i twardości. Niektóre są bardzo szybkie, inne wolne, a niektóre odbijają się znacznie wyżej niż inne.
Prędkość wlotu i wylotu piłki mierzy się, gdy jest ona rzucona z prędkością 70 km/h pod kątem do powierzchni toru. Zdjęcie: IBV.
Aby sprawdzić wytrzymałość piłek, poddano je 666 uderzeniom, podczas których piłka uderzała w boisko po przekątnej z prędkością 70 km/h. Pomimo stosunkowo ograniczonej liczby uderzeń, które odpowiadają zaledwie trzysetowemu, parametry techniczne piłek znacznie się zmieniły, a prędkość piłek spadła nawet o 14 procent w przypadku niektórych marek.
Ale nie tylko liczba udarów wpływa na oczekiwaną długość życia. Już w przypadku pęknięcia opakowania próżniowego kulek na kompresję wpływa ciśnienie otaczającej atmosfery. Innymi słowy, nowa piłka starzeje się nawet wtedy, gdy nie jest grana. Dlatego mądrze jest przechowywać piłki w opakowaniu do czasu gry.
Test pokazuje przede wszystkim, jak piłki tracą nacisk i stają się bardziej miękkie, co zmniejsza prędkość powrotu do odbicia i skutkuje wolniejszą grą. Jednakże odbicie bez użycia siły staje się większe po pewnym czasie gry, co jest ważne w przypadku serwisu, ponieważ piłka jest wypuszczana w kierunku kortu z poziomu bioder.
Piłka, która naprawdę się wyróżnia, to Head, która traci odpowiednio 27 i 31 procent w różnych testach kompresji, w porównaniu ze średnią wynoszącą odpowiednio 16 i 10 procent. Pomimo tego, prędkość piłki w teście nie zmienia się znacząco przy prędkości piłki wynoszącej 70 km/h. Jednak wpływ jest prawdopodobnie znacznie większy przy wyższych prędkościach piłki, na przykład podczas uderzenia, w którym piłka osiąga prędkość ponad 120 km/h lub gdy zostaje uderzona w szybę.
Podsumowując, na podstawie testu można stwierdzić, że istnieją duże różnice we właściwościach piłek pomiędzy różnymi markami i że znana marka niekoniecznie jest gwarancją dłuższej żywotności.