Jak testujemy - Pieluchy

Testy laboratoryjne pieluszek Testfakta koncentrują się na szybkości wchłaniania, ochronie przed przeciekaniem oraz wysuszeniu pieluchy na skórze. Celem testu jest wyróżnienie pieluch o dobrych parametrach użytkowych oraz pomoc producentom i sprzedawcom detalicznym w rozwijaniu i zapewnianiu jakości i parametrów w ich ofercie dla konsumenta.

 

 

Published: 13 cze, 2023

Testy laboratoryjne pieluch są przeprowadzane przez SGS Courtray lub Eurofins ATS we Francji, które specjalizują się w testowaniu pieluch, podpasek, wkładek dla osób nietrzymających moczu i innych artykułów higienicznych. Badania opierają się na ugruntowanych standardach i metodach własnych laboratoriów.

Badania laboratoryjne obejmują następujące części:

A. Charakterystyka techniczna
B. Właściwości mechaniczne
C. Zdolność absorpcyjna wkładu chłonnego
D. Szybkość absorpcji
E. Suchość skóry podczas stosowania w ciągu dnia
F. Suchość skóry podczas stosowania na noc
G. Zabezpieczenie przed wyciekiem, gdy dziecko leży na brzuchu i plecach
H. Zabezpieczenie przed wyciekiem w pozycji bocznej
I.  Oddychalność
J.  Miękkość 

Testy porównawcze przeprowadza się na pieluchach tej samej klasy rozmiarowej.

 

A. Charakterystyka techniczna

Dokumentacja budowy pieluchy, materiałów w różnych składnikach, gramatury i grubości oraz wymiarów. Przy ocenie brana jest pod uwagę tylko waga i grubość pieluchy.

 

 

vqp
Ważone są różne składniki pieluchy. Zdjęcie: SGS

 

B. Właściwości mechaniczne

W przypadku pieluchomajtek właściwości mechaniczne obejmują tylko siłę wymaganą do rozerwania płata bocznego pieluchy, gdy ma ona zostać zdjęta z dziecka. W przypadku pieluch otwartych właściwości mechaniczne zamknięcia taśmowego obejmują wytrzymałość i siłę wymaganą do uwolnienia taśmy.

Pielucha musi dać się otworzyć/rozerwać bez użycia zbyt dużej siły, a jednocześnie musi mocno przylegać do dziecka bez ryzyka poluzowania się, gdy dziecko porusza się lub ciągnie pieluchę.

 

vqp
Mierzona jest wytrzymałość i elastyczność panelu bocznego. Zdjęcie: SGS

 

C. Zdolność absorpcyjna wkładu chłonnego

Mierzona jest całkowita zdolność absorpcyjna rdzenia (ile cieczy może on wchłonąć). Większość pieluch ma zdolność wchłaniania, która znacznie przekracza potrzeby mniejszego dziecka. Pomiar pokazuje jedynie różnice we właściwościach technicznych pieluchy i nie ma nic lub ma niewiele wspólnego z właściwościami pieluchy. W związku z tym wynik nie jest uwzględniany w ocenie.

 

vqp
Po kąpieli wodnej pieluchę odwirowuje się w celu zmierzenia ilości wchłoniętej cieczy. Zdjęcie: SGS

 

D. Szybkość wchłaniania

Zdolność pieluchy do szybkiego wchłaniania moczu. W teście wstrzykuje się 75 ml moczu w czterech rundach w odstępach 10-minutowych. Mierzy się czas wchłaniania każdego wstrzyknięcia i największą wagę przypisuje się czasowi dwóch pierwszych wstrzyknięć.

vqp
75 ml sztucznego moczu wstrzykuje się w czterech rundach w odstępach 10-minutowych. Zdjęcie: SGS

E. Suchość skóry podczas stosowania w ciągu dnia

Zdolność pieluchy do utrzymywania suchości na skórze dziecka jest symulowana do użytku w ciągu dnia, tj. gdy dziecko stoi, chodzi i siedzi. Pielucha jest umieszczana na manekinie w pozycji stojącej, a sztuczny mocz jest wstrzykiwany w różne miejsca, aby symulować użycie u chłopca lub dziewczynki. Wilgotność skóry jest mierzona po wystawieniu pieluchy na działanie niższego ciśnienia przez krótszy czas.

F. Suchość skóry podczas stosowania na noc

Zdolność pieluchy do utrzymywania suchości na skórze dziecka jest symulowana do użytku w nocy, tj. gdy dziecko śpi. Pielucha jest umieszczana na manekinie w pozycji leżącej, a sztuczny mocz jest wstrzykiwany w różne miejsca, aby zasymulować użycie u chłopca lub dziewczynki. Podczas badania manekin jest obracany pomiędzy pozycjami na plecach i na brzuchu. Wilgotność skóry jest mierzona po obciążeniu naciskiem odpowiadającym wadze leżącego dziecka.

 

vqp
Suchość skóry w nocy jest mierzona po poddaniu pieluchy działaniu określonego nacisku. Zdjęcie: SGS

 

G. Zabezpieczenie przed przeciekaniem, gdy dziecko leży na brzuchu i plecach

Zdolność pieluchy do wchłaniania moczu, zanim zacznie on wyciekać, gdy dziecko leży na plecach lub brzuchu w nocy. Pielucha jest umieszczana na manekinie w pozycji leżącej, a sztuczny mocz jest wstrzykiwany w różne miejsca, aby zasymulować użycie u chłopca lub dziewczynki. Podczas badania manekin jest obracany pomiędzy pozycjami na plecach i na brzuchu. Kiedy pielucha zaczyna przeciekać, test zostaje przerwany i odnotowuje się ilość wstrzykniętego moczu oraz miejsce wycieku.

vqp
Manekin leży na plecach i brzuchu podczas wstrzykiwania sztucznego moczu, aż do wystąpienia wycieku. Zdjęcie: SGS

H. Zabezpieczenie przed wyciekiem w pozycji bocznej

Zdolność pieluchy do wchłaniania moczu, zanim zacznie on wyciekać, gdy dziecko leży na boku w nocy. Pielucha jest zakładana na smoczek i wstrzykiwany jest sztuczny mocz, gdy smoczek leży na prawym lub lewym boku. Kiedy pielucha zaczyna przeciekać, test zostaje przerwany i odnotowuje się ilość wstrzykniętego moczu oraz miejsce wycieku.

I. Oddychalność

Zdolność pieluchy do oddychania (odprowadzania wilgoci) sprawdza się, mierząc ilość wilgoci, którą pielucha emituje na zewnątrz.

 

vqp
Mierzona jest oddychalność zewnętrznego materiału pieluchy. Zdjęcie: SGS

J. Miękkość

Miękkość pieluchy od wewnątrz mierzona jest cyfrowo. Pomiar obejmuje miękkość włókien, strukturę powierzchni, gęstość powierzchni oraz elastyczność warstwy wierzchniej.

  

Interpretacja i ocena 

Wyniki badania są interpretowane i oceniane w porozumieniu z laboratorium. Oceny wystawiane są w 10-stopniowej skali, gdzie 10 jest oceną najwyższą. Oceny poniżej 6 są przyznawane tylko wtedy, gdy wyniki można uznać za złe lub znacznie gorsze w porównaniu z innymi produktami w teście porównawczym.

Oceny dla różnych części są ważone razem, tworząc ocenę całkowitą o następującej wadze:

Ochrona przed wyciekiem: 45%
G. Ochrona przed przeciekaniem, gdy dziecko leży na brzuchu i plecach: 70%
H. Ochrona przed wyciekiem przy dziecku w pozycji bocznej: 30%

Suchość skóry: 25%
E. Suchość skóry w ciągu dnia: 20%
F. Suchość skóry podczas stosowania na noc: 60%
D. Szybkość wchłaniania: 20%

Oddychalność (I): 10%

Miękkość (J): 10%

Obsługa, waga i grubość: 10%
B. Właściwości mechaniczne: 50%
C. Waga i grubość: 50%

 

Kryteria znaku jakości Testfakta

Najlepszy w teście

W teście porównawczym mającym na celu wyłonienie zwycięskiego produktu testuje się reprezentatywną gamę porównywalnych produktów (rodzaj i rozmiar pieluchy) dla określonego rynku. Produkt, który uzyskał najlepszą ogólną ocenę (najwyższa ogólna ocena), otrzymuje tytuł „Najlepszy w teście”.


BiT label

 

Verified Quality & Performance

W teście weryfikacyjnym pielucha klienta jest testowana pojedynczo lub z wybranymi, porównywalnymi produktami referencyjnymi. Interpretacja i ocena wyników testu przebiega zgodnie z tymi samymi wytycznymi, co powyżej. Aby zakwalifikować się do testu jakości i wydajności Testfakta, pielucha musi stale dobrze działać, z całkowitą oceną co najmniej 8,0 (+/- 2,5%) i żadną oceną częściową poniżej 6,0 (+/- 2,5%).


BiT label