Odpowiednio, testy są przeprowadzane przez greckie laboratorium niezależne Foodlab w Salonikach.
Test składa się z trzech części. Pierwszym z nich jest analiza sensoryczna, która ocenia smak, aromat, wygląd i konsystencję.
Ser feta to suchy i kruchy, słony ser, który tradycyjnie wytwarza się z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i koziego. Ser feta ma wyraźny aromat, który jest słony i kwaśny do lekko kwaśnego. Aromat może się różnić w zależności od wieku sera i rodzaju mleka użytego do jego wytworzenia. Może mieć również lekko ziarnistą konsystencję ze względu na kryształki soli w serze. Ser feta ma zwykle biały kolor i może mieć małe dziurki lub kieszenie w całym serze.
W analizie sensorycznej pięciu specjalistów z laboratorium degustuje różne sery typu feta. Sery są oceniane w skali od 1 do 5 na podstawie powyższych kryteriów dotyczących smaku, zapachu, wyglądu i konsystencji, gdzie ocena 5 oznacza, że ser jest dobrej jakości.
Druga część to analiza DNA. Tradycyjny ser feta wytwarzany jest z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i koziego (jednak maksymalnie 30% mleka koziego). Ser nie może zawierać mleka krowiego. Aby sprawdzić, czy żaden z serów nie nosi śladów mleka krowiego, laboratorium przeprowadza badanie DNA.
W trzeciej części laboratorium najpierw analizuje zawartość składników odżywczych i jak dobrze odpowiada deklarowanym poziomom białka, tłuszczu, wody i soli. Sery typu feta są również analizowane pod kątem śladów łącznie 34 różnych rodzajów antybiotyków.
Testy obejmują również badania przesiewowe pod kątem bakterii. Produkty mleczne mogą zawierać bakterie szkodliwe dla naszego zdrowia. Najczęstszą jest obecność bakterii jelitowych E. coli (Escherichia coli) i Listeria.