Próbki pobierane są zarówno z produktów premium (najdroższe i najbardziej zaawansowane opcje), jak i standardowych produktów największych producentów na rynku. Wszystkie szczoteczki do zębów można ładować za pomocą zintegrowanych baterii. Niektóre są wyposażone w funkcję wykrywania pozycji za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. Aplikacja śledzi, gdzie i jak użytkownik szczotkowa zęby, a także podaje instrukcje dotyczące optymalnego szczotkowania. Do przeprowadzenia testu potrzeba łącznie 25 szczoteczek do zębów na model.
Badanie laboratoryjne
Test skupia się głównie na zdolności szczoteczek do zębów do usuwania płytki nazębnej, zapobiegania jej gromadzeniu się i poprawy stanu dziąseł. Oceny dokonuje panel testowy składający się z ok. 140 osób, podzielonych na sześć grup, korzystało z przydzielonej im szczoteczki do zębów przez 28 dni. Wszyscy przez cały ten okres myją zęby tą samą pastą do zębów. Działanie różnych szczoteczek do zębów opiera się na wynikach badań klinicznych wszystkich zębów i różnych obszarów dziąseł każdego pacjenta, przed i po okresie testowym.
Pracownik laboratorium ocenia notatki z badania wraz z niezależnym i doświadczonym dentystą zatrudnionym do badania. Zdjęcie: Matthieu Colin
Test obejmuje następujące główne elementy:
- Kliniczna ocena zdolności szczoteczek do zębów do usuwania płytki nazębnej.
- Kliniczna ocena zdolności szczoteczek do zębów do redukcji płytki nazębnej w czasie (efekt długoterminowy).
- Kliniczna ocena wpływu szczoteczek do zębów na dziąsła (działanie dziąsłowe).
- Ocena panelu testowego pod kątem ergonomii i łatwości obsługi.
- Pojemność baterii i czas ładowania.
- Trwałość.
Po wstępnym badaniu stomatologicznym wybierana jest próbna liczba osób do badania. Kryteria wyboru:
- Mężczyźni i kobiety w wieku 18–70 lat
- Palacze i osoby niepalące
- Co najmniej 20 naturalnych zębów
- Występowanie płytki nazębnej
- Nie dla łagodnego podrażnienia/zapalenia dziąseł
- Użytkownicy szczoteczek manualnych lub ręcznych i elektrycznych
Panel testowy jest podzielony na cztery grupy w oparciu o powyższe kryteria. Przy wyborze splitu największy nacisk kładzie się na częstość występowania płytki nazębnej (ilość płytki nazębnej), stan dziąseł, czy dana osoba jest osobą palącą/niepalącą oraz wiek. Członkowie panelu w każdej grupie otrzymują elektryczną szczoteczkę do zębów wraz z instrukcją, jak ona działa i jak powinni szczotkować zęby na czas trwania badania – szczotkowanie rano i wieczorem, po dwie minuty, podzielone równo pomiędzy górną i dolną szczękę oraz lewą i prawą stronę (wszystkie okolice jamy ustnej). Każdy członek panelu używa szczoteczki do zębów w swoim środowisku domowym przez okres 28 dni.
Ocena kliniczna
Badanie zębów i dziąseł przeprowadza wykwalifikowany i doświadczony lekarz stomatolog.
Plakieta
Oceny ilości płytki nazębnej dokonuje się za pomocą Indeksu Quigleya Heina, czyli 5-punktowej skali służącej do określenia ilości płytki pokrywającej zęby. Oceny dokonuje się na wszystkich zębach w jamie ustnej, z przodu i z tyłu każdego zęba.Ocena grzbietu uwzględnia także szpary międzyzębowe.
Gumy
Stan dziąseł (występowanie obrzęku, podrażnienia lub stanu zapalnego) ocenia się w 4-stopniowej skali: 0: brak objawów 1: drobne objawy 2: umiarkowane objawy 3: wyraźne objawy
Parametry testowe
A. Kliniczna ocena zdolności szczoteczek do zębów do usuwania płytki nazębnej
Zdolność szczoteczek do zębów do usuwania płytki nazębnej ocenia się poprzez porównanie ilości płytki nazębnej przed i bezpośrednio po szczotkowaniu w laboratorium. Ocenie podlegają wszystkie zęby w jamie ustnej.
B. Kliniczna ocena zdolności szczoteczek do zębów do ograniczania odkładania się płytki nazębnej
Zdolność szczoteczek do zębów do ograniczania odkładania się płytki nazębnej ocenia się poprzez porównanie ilości płytki nazębnej przed szczotkowaniem na początku okresu testowego i na jego końcu (po 28 dniach). Jeśli ilość płytki nazębnej uległa zmniejszeniu, oznacza to, że szczoteczka do zębów jest w stanie zmniejszyć gromadzenie się płytki nazębnej na zębach.
C. Kliniczna ocena wpływu szczoteczki do zębów na dziąsła
Wpływ szczoteczki do zębów na dziąsła ocenia się porównując częstość występowania obrzęku, podrażnienia lub stanu zapalnego dziąseł przed szczotkowaniem, na początku okresu testowego i na koniec (po 28 dniach).
D. Ocena panelu testowego pod kątem ergonomii i łatwości obsługi
Członkowie panelu odpowiadają na szereg pytań dotyczących łatwości obsługi, dołączonej instrukcji i ergonomii:
- Instrukcja i instrukcje
- Obsługa i ergonomia
- System menu
- Wymiana główki szczoteczki do zębów
Wszyscy członkowie panelu oceniali ergonomię i łatwość obsługi szczoteczki do zębów, której używali przez 28 dni. Zdjęcie: Matthieu Colin
Członkowie panelu odnotowują również wszelkie problemy techniczne związane z różnymi szczoteczkami do zębów w okresie testowym.
E. Pojemność baterii i czas ładowania
Akumulator jest w pełni naładowany, główkę szczoteczki obciąża się 100 g, a następnie szczoteczka pracuje aż do wyczerpania się akumulatora i po tym czasie następuje pomiar. Pomiarów dokonuje się w odstępach 2 minut z 30-sekundową przerwą pomiędzy nimi. Bateria jest rozładowana (uruchom szczoteczkę do momentu zatrzymania). Następnie mierzony jest czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora (kiedy szczoteczka wskazuje, że akumulator jest w pełni naładowany).
F. Trwałość szczoteczki do zębów
Szczoteczkę do zębów upuszcza się wielokrotnie i pod różnymi kątami na twardą podłogę z wysokości 120cm. Po badaniu szczoteczka jest sprawdzana pod kątem dalszego działania.
Test upadku z wysokości 1,20 m na twardą podłogę. Zdjęcie: Matthieu Colin
Ważenie i ocena wyników badań
Wyniki poszczególnych elementów testu oceniane są w skali od 1 do 10, gdzie 10 jest oceną najlepszą. Wynik mniejszy niż 6 przyznawany jest tylko wtedy, gdy wyniki są słabe i znacznie gorsze niż w przypadku innych produktów w próbie. Ocena Testfakta opiera się na wynikach testów laboratoryjnych i raportowanych pomiarach.
Ważenie i klasyfikacja różnych wyników cząstkowych przeprowadza się w porozumieniu z laboratorium. Oceny z różnych elementów testu są łączone w celu uzyskania całkowitego wyniku, przy użyciu następującej wagi: wpływ na płytkę nazębną i dziąsła 70% (w tym wpływ na płytkę nazębną 70% i wpływ na dziąsła 30%), ergonomia i łatwość użycia 20% i wydajność baterii 10%.